Kompletny przewodnik po suplementach białkowych: Czego potrzebujesz, dlaczego tego potrzebujesz i gdzie to zdobyćBiałko jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odgrywa ono rolę w niemal każdym procesie zachodzącym w organizmie i jest niezbędne do wzrostu i utrzymania beztłuszczowej masy ciała. Ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich potrzebnych nam ilości białka poprzez spożywanie takich produktów jak kurczak, ryby, jaja, nabiał czy czerwone mięso, wiele osób sięga po suplementy białkowe, aby osiągnąć dzienne zapotrzebowanie. Niestety, jest wiele niedoinformowanych osób, które uważają, że odżywki białkowe są przydatne tylko wtedy, gdy chcesz przybrać na masie lub wzmocnić mięśnie. To nie może być dalsze od prawdy...

Co to jest białko?

Białko jest związkiem składającym się z aminokwasów. Są one niezbędnymi składnikami odżywczymi, co oznacza, że organizm nie może ich wytworzyć, więc muszą być pozyskiwane z pożywienia. Istnieje około 20 aminokwasów, które powszechnie występują w pokarmach bogatych w białko, ale 9 aminokwasów jest niezbędnych (organizm nie może ich wytwarzać, więc muszą być pozyskiwane z pożywienia). Te niezbędne aminokwasy to: histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina.

Dlaczego potrzebujesz białka?

Białko jest istotnym składnikiem budulcowym ludzkiego ciała. Jest potrzebne do naprawy i utrzymania mięśni, skóry i kości. Białko jest również niezbędne do tworzenia enzymów i hormonów, które są odpowiedzialne za regulację różnych układów organizmu. Białko jest także wykorzystywane do tworzenia neuroprzekaźników, czyli substancji chemicznych, które pozwalają myśleć, czuć i działać. Należą do nich serotonina (hormon "dobrego samopoczucia") i dopamina (hormon "chcę").

Ile białka potrzebujesz?

Ilość białka, jakiej potrzebujesz, zależy od Twojego wieku, płci, wagi i poziomu aktywności. Zalecane spożycie białka (RDA) wynosi 0,8 g na kilogram masy ciała. Poniższa tabela przedstawia zalecane spożycie białka dla różnych grup.

Chude mięso, ryby, jaja, nabiał, rośliny strączkowe i soja są najlepszymi źródłami białka, a ponadto zawierają dużo innych niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Jak wspomniano powyżej, białko jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odgrywa ono rolę w niemal każdym procesie zachodzącym w organizmie i jest niezbędne do wzrostu i utrzymania beztłuszczowej masy ciała. Przy wyborze odpowiedniego suplementu białkowego należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje białka są sobie równe. Serwatka, kazeina, soja, groch, konopie i inne roślinne źródła białka są często stosowane w proszkach białkowych. Co więcej, białko serwatkowe jest najczęściej spotykanym źródłem białka w odżywkach białkowych. Jest to białko szybkostrawne, przydatne bezpośrednio przed i po treningu. Serwatka jest również przydatna dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ wykazano, że zapobiega ona uczuciu głodu przez kilka godzin.

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe są dostępne w wielu różnych formach. W prawie każdym sklepie ze zdrową żywnością można znaleźć proszki proteinowe, batony lub gotowe koktajle. Najpopularniejszą formą suplementów białkowych jest proszek. Istnieją dwa główne rodzaje białka w proszku: białko serwatkowe w proszku i białko sojowe w proszku. Białko serwatkowe w proszku pochodzi z mleka i jest produktem ubocznym procesu produkcji sera. Białko serwatkowe w proszku jest bogate w niezbędne aminokwasy, minerały i witaminy. Ma wysoką wartość biologiczną i jest szybko wchłaniane przez organizm, dzięki czemu idealnie nadaje się do regeneracji potreningowej i zapobiegania chorobom. Należy pamiętać, że białko serwatkowe w proszku nie jest odpowiednie dla osób z alergią na nabiał. Białko sojowe w proszku pochodzi z nasion soi i jest bogate w białko, błonnik pokarmowy, minerały i witaminy. Białko sojowe w proszku jest odpowiednie dla osób z alergią na nabiał, choć może nie być tak skuteczne w regeneracji potreningowej.

Kiedy należy stosować odżywki białkowe?

Choć ważne jest, by dostarczać sobie odpowiednią ilość białka z pełnowartościowych produktów spożywczych, takich jak mięso, ryby, jaja i nabiał, warto także uzupełniać swoją dietę o białko w proszku. Odżywki białkowe są przydatne dla osób, które regularnie ćwiczą. Regularne ćwiczenia zwiększają zapotrzebowanie na białko, ponieważ powodują rozpad tkanki mięśniowej, co sprawia, że konieczne jest zastąpienie utraconych białek. Odżywki białkowe są również przydatne dla osób mających ograniczony dostęp do zdrowych posiłków, takich jak sportowcy, pracownicy zmianowi i osoby prowadzące intensywny tryb życia. Odżywki białkowe są przenośne, co czyni je przydatnymi dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu, aby usiąść i zjeść posiłek.

Jak znaleźć odpowiednią dla siebie odżywkę białkową?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych odżywek białkowych. Ważne jest, by znaleźć odpowiednią dla siebie odżywkę, w zależności od swoich potrzeb. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest określenie swoich celów w zakresie sprawności fizycznej, a następnie znalezienie odżywki białkowej, która jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Należy pamiętać, że nie wszystkie odżywki białkowe są sobie równe. Niektóre suplementy białkowe są lepsze od innych, a niektóre są nawet kompletne oszustwa. Zawsze upewnij się, że kupujesz produkt wysokiej jakości, który jest rzeczywiście zamierza pomóc Ci osiągnąć swoje cele fitness.