Rwa kulszowa - ból dolnej części plecówJeśli nie słyszałeś jeszcze o terminie "rwa kulszowa", prawdopodobnie nie jesteś sam. Rwa kulszowa to zespół objawów, które wynikają z ucisku na jeden lub więcej z pięciu korzeni nerwowych wychodzących z dolnej części kręgosłupa i biegnących w dół każdej nogi. W większości przypadków ucisk ten jest spowodowany przepukliną dysku w odcinku lędźwiowym kręgosłupa - a konkretnie przepukliną dysku lędźwiowego, która uciska jeden lub więcej znajdujących się pod nim nerwów. Istnieje jednak kilka innych potencjalnych przyczyn rwy kulszowej poza przepukliną dysku. Na przykład zwężenie kręgosłupa lub inny rodzaj przepukliny dysku może również powodować ból podobny do rwy kulszowej. Niezależnie od przyczyny - lub jeśli nie znasz żadnej przyczyny - oto wszystko, co musisz wiedzieć o rwie kulszowej i o tym, jak może ona wpłynąć na Twoje życie!

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół objawów, które wynikają z ucisku na jeden lub więcej z pięciu korzeni nerwowych, które wychodzą z dolnej części kręgosłupa i biegną w dół każdej nogi. W większości przypadków ten ucisk jest spowodowany przez przepuklinę dysku w kręgosłupie lędźwiowym - a konkretnie przepuklinę dysku lędźwiowego, który uciska jeden lub więcej nerwów znajdujących się pod nim. Jeśli przepuklina dysku uciska jeden lub więcej nerwów znajdujących się pod nim, skutkiem tego jest rwa kulszowa.

  • Najczęstszym objawem rwy kulszowej jest ból, który zazwyczaj promieniuje w dół jednej lub obu nóg. Może on rozpocząć się jako tępy ból, ale często staje się na tyle silny, że przeszkadza w codziennych czynnościach.
  • Inne objawy to osłabienie mięśni lub drętwienie kończyn dolnych. Rwa kulszowa jest często porównywana do uczucia mrowienia lub pieczenia w nogach.
  • Może być łagodny, umiarkowany lub ciężki w intensywności, i często może być mylone z innymi warunkami, takimi jak skurcz nogi lub uciśnięty nerw w plecach.

Symptomy rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest często porównywana do uczucia mrowienia lub pieczenia w nogach. Może być łagodna, umiarkowana lub ciężka w intensywności i często może być mylona z innymi warunkami, takimi jak skurcz nogi lub uciśnięty nerw w plecach. Jeśli przepuklina dysku uciska jeden lub więcej nerwów znajdujących się pod nim, skutkiem tego jest rwa kulszowa. Najczęstszym objawem rwy kulszowej jest ból, który zwykle promieniuje w dół jednej lub obu nóg. Może on rozpocząć się jako tępy ból, ale często staje się na tyle silny, że przeszkadza w codziennych czynnościach. Inne objawy to osłabienie mięśni lub drętwienie kończyn dolnych.