Nie, nie potrafisz (jeszcze) kierować zespołem!Kierowanie zespołem jest zawsze sporym wyzwaniem. I niektórzy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że jeszcze nie wszystko w tym zakresie wiedzą. Gorzej natomiast, jeśli menedżerowie nie mają tej świadomości, bo wydaje im się, że radzą sobie nieźle. Wtedy też trzeba się nauczyć!

Bez szkoleń nie wiesz, co umiesz, a czego nie

Niektóre osoby wydają się mieć naturalne zdolności do kierowania pracą innych, niektórzy menedżerowie są po skróconych i ogólnych kursach – ci ludzie dość dobrze sobie radzą, ale najczęściej brakuje im gruntownej wiedzy, z którą mogliby radzić sobie jeszcze lepiej. Dlatego szkolenia kierowanie zespołem często są doceniane nie tylko za to, że podają konkretną wiedzę, ale również za to, że ją porządkują i systematyzują. Dzięki temu każdy – nawet jeśli na co dzień radzi sobie całkiem nieźle – może znaleźć swoje słabe punkty i nad nimi pracować.

Nie ma zespołu bez kierownika

Kierowanie zespołem nie jest wcale tylko funkcją administracyjną. Zwykle co prawda wiąże się z tym trochę dodatkowych obowiązków formalnych, ale kierowników i menedżerów wyznacza się po to, żeby na jak najniższym poziomie eliminować problemy. A dobrych kierowników kształci się po to, żeby problemów w ogóle uniknąć. Znajomość zespołu, różnych technik zarządzania pracą i współdziałania z zespołem to coś, co sprawia, że w danej jednostce praca odbywa się sprawniej, napięcia są mniejsze, a lista błędów – znacznie krótsza.

Szkolenia z umiejętności

Kierowanie zespołem wymaga pewnej teoretycznej wiedzy, ale tylko po to, żeby umieć prawidłowo zrozumieć procesy, jakie zachodzą w zespole. To jednak nie jest dziedzina akademicka, w której wszystkie siły poświęca się na analizowanie procesów i ich nazywanie – na dobrych szkoleniach kierownicy i menedżerowie uczą się przede wszystkim reagowania. Czasem oznacza to konieczność uwzględnienia w programie szkoleń zagadnień z zakresu etykiety w biznesie, czasem związanych z produktywnością, zarządzaniem procesami albo psychologią w biznesie. Wszystko po to, żeby osoba kierująca zespołem miała w ręce konkretne narzędzia i wyrobioną intuicję. Wtedy, zamiast skupiać się na opisywaniu problemów, można je realnie rozwiązywać.

Kierowanie zespołem to dobra inwestycja

Szkolenie zarządzania zespołem nie są najtańszymi szkoleniami biznesowymi, ale biorąc pod uwagę, jak wiele można zyskać, jeśli dysponuje się zgraną, dobrze funkcjonującą i zintegrowaną ekipą, są one chyba jedną z najlepszych dziś inwestycji. Osoby odpowiedzialne za prowadzenie grup roboczych czy jednostek mają olbrzymi wpływ na rotację pracowników, efektywność, wydajność i atmosferę w pracy, a to wszystko, poza tym, że może całkiem nieźle brzmieć, przekłada się na konkretne, mierzalne oszczędności. Warto więc spojrzeć w cennik jeszcze raz i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zyski można kupić za cenę szkolenia.