Poszetki – jak je zestawiać z garniturami, by zawsze wyglądać elegancko?Chociaż wielu mężczyzn z góry zakłada coś innego, garnitury wcale nie muszą być nudne. W tej kwestii wielką rolę odgrywają dodatki, które są w stanie przełamać klasyczne stylizacje, jednocześnie nie odbierając im elegancji. Jedne z nich to poszetki – sprawdź, co należy wiedzieć o ich doborze do reszty oficjalnej garderoby.

Poszetki, butonierki, brustasze… Kilka słów o nazewnictwie

Zacznijmy od tego, czym w ogóle są poszetki. Raczej większość Panów zainteresowanych tematem mody doskonale o tym wie, jednak warto rzucić nieco światła na ten temat, zwłaszcza że nazewnictwo związane z poszetkami jest nagminnie mylone.

Poszetka to nic innego, niż ozdobna chustka, którą umieszcza się w przedniej kieszeni marynarki, by nieco przełamać jej jednolity wygląd. W tym miejscu pojawia się jeden z najczęściej popełnianych błędów – owa kieszonka wcale nie nazywa się butonierką. Jest to brustasza, natomiast butonierki rzeczywiście występują w męskich garniturach – są to niewielkie dziurki w klapie marynarki, do których zgodnie z zasadami męskiej elegancji, można włożyć ozdobny kwiat.

Garnitury lubią klasykę – białe poszetki na każdą okazję

Skoro już wiemy, czym są poszetki, zastanówmy się – jak łączyć te ozdobne chusty i garnitury? Podstawowa zasada jest bardzo prosta: na samym początku zawsze powinniśmy skupić się na garniturach. Poszetki, choć potrafią wprowadzić bardzo wiele do naszego ogólnego wyglądu, są jedynie dodatkiem i właśnie w ten sposób powinniśmy je traktować. Jeśli nasz garnitur jest czarny, najlepszym wyjściem zawsze będzie biała poszetka, złożona w klasyczny sposób. W przypadku garniturów grafitowych, szarych, lub granatowych, wybór naszej chusty będzie dużo bardziej dowolny, jednak zawsze powinniśmy pamiętać o ogólnym credo mody męskiej – im prostsza będzie nasza stylizacja, tym poziom jej elegancji będzie wyższy.

Poszetki i krawaty – jak je łączyć?

Jeśli chcemy, by nasze garnitury zawsze były perfekcyjnie dopasowane do okazji i dodały nam szyku, musimy zadbać o to, by dodatki świetnie ze sobą korespondowały. W praktyce oznacza to między innymi zestawienie poszetki z krawatem. W jaki sposób zrobić to odpowiednio?

Zacznijmy od najczęściej popełnianego błędu w tym zakresie – absolutnie nie powinniśmy decydować się na identyczny materiał oraz wzór poszetki i krawata. Te dwa elementy powinny ze sobą współgrać, ale jednocześnie nieco się od siebie różnić. Jak można zatroszczyć się o taki efekt w prosty sposób? Najłatwiej będzie dostosować wzór na chuście do ogólnego koloru krawata. Przykładowo, jeśli decydujemy się na bordowy krawat, wzór na poszetce może zawierać podobne wstawki, pamiętając o tym, by nie był on dominującą barwą naszej chustki. Innym sposobem może być tutaj zestawienie kontrastujące, jednak musimy pamiętać o tym, że w ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie popełnić błąd, który zaprzepaści większość eleganckiego efektu, jaki zapewniają nam garnitury. Wciąż należy pamiętać o tym, że w świecie męskiej mody najczęściej mniej oznacza więcej.