Między 15 lutym a 2 maja wszyscy ci, którzy pracowali w 2021 roku na terenie Rzeczpospolitej na mocy umowy zleceniowej lub na etacie, mają obowiązek rozliczyć się ze swoich podatków. Mimo, że wszyscy podatnicy muszą powtarzać te czynność cyklicznie, co rok, nadal większość Polaków niewiele wie o tym, jak samodzielnie wypełnić formularz, nie mówiąc o najbardziej znaczących i przydatnych aspektach prawa podatkowego w Polsce. Czy wypełnienie własnej deklaracji podatkowej naprawdę jest takie trudne? Czy elektroniczna wersja formularza PIT jest bezpieczna? Jaki rodzaj formularza podatkowego powinieneś wybrać?
Rozliczenie roczne z PIT Pro
W samodzielnym wypełnieniu deklaracji podatkowej pomoże specjalnie do tego służący program. Jednym z nich jest program PIT Pro. Sceptycy tego rozwiązania często podają argumenty, które przemawiają do osób, które nie czują się swobodnie podczas posługiwania się komputerem. Mowa o trudności w poruszaniu się po stronie internetowej, braku bezpieczeństwa, podawaniu swoich danych, itp. Jednak samo Ministerstwo Finansów, które w 2019 roku udostępniło podatnikom elektroniczną alternatywę deklaracji podatkowych, podkreśla stuprocentowe bezpieczeństwo płynące z korzystania z programów takich jak PIT Pro. Dodatkowo, strona zaprojektowana jest aby laik komputerowy mógł poruszać się po niej intuicyjnie i bezproblemowo. Dodatkowo, jeśli przysługuje Ci zwrot, Urząd Skarbowy ma obowiązek wysłać Ci pieniądze w ciągu 45 dni roboczych pod warunkiem, że skorzystałeś z e-deklaracji. Jeśli wybrałeś tradycyjny sposób rozliczania się, możesz czekać nawet do 90 dni roboczych.
Aby wypełnić swoją e-deklarację podatkową, musisz podać następujące dane:
-
imię i nazwisko,
-
datę urodzenia,
-
identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
-
numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),
-
kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0'').
Który z formularzy PIT wybrać?
Kiedy zalogujesz się do strony programu służącego do wypełnienia deklaracji podatkowej, będziesz musiał wybrać rodzaj formularza. Niestety, jest ich dość dużo, co wprawia użytkownika w zakłopotanie. Jeśli nie wiesz, który z nich powinieneś wybrać, przyda Ci się nasza krótka rozpiska:
-
PIT- 37 jest przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Ten rodzaj formularza powinni wybrać również emeryci oraz renciści.
-
PIT- 36 powinny wybrać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.
-
PIT- 39 zarezerwowany jest dla tych, którzy w minionym roku sprzedali nieruchomość lub sprzedali nabyte prawa majątkowe.
-
PIT- 38 powinny wybrać osoby, które uzyskały przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów wartościowych. Powinny go wybrać również osoby osiągające przychody z udziału w spółkach posiadających osobowość prawną.
-
PIT- 28 jest przeznaczony dla podatników, którzy otrzymują przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
- Artykuł sponsorowany