Rynek medycyny estetycznej nieustannie się rozwija. Pojawia się także coraz więcej pytań dotyczących tego, kto ma uprawnienia do wykonywania zabiegów i jakie regulacje prawne należy wziąć pod uwagę otwierając własny gabinet.
Czym jest medycyna estetyczna?
Czy w gabinecie kosmetycznym można wykonywać zabiegi medycyny estetycznej? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy ustalić, czy wchodzą one w zakres świadczeń zdrowotnych. Co istotne, w najnowszym rozporządzeniu w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów po raz pierwszy pojawiła się definicja medycyny estetyczno-naprawczej. Wyjaśniono w nim, że procedury z zakresu medycyny estetyczno-naprawczej powinny być przeprowadzane przez podmiot mający uprawnienia do działalności leczniczej w warunkach sanitarnych. W przeciwieństwie do zabiegów kosmetycznych, medycyna estetyczna bywa inwazyjna i wiąże się z ryzykiem powikłań zdrowotnych.
Czy zatem zabiegi medycyny estetycznej stanowią świadczenia zdrowotne? W ustawie o działalności leczniczej znajdujemy definicję, zgodnie z którą świadczenia zdrowotne to "działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania". Od 8 lipca 2023 r. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zostały uznane za świadczenia zdrowotne. W związku z tym wykonywanie ich bez wymaganych uprawnień jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności.
Lekarz medycyny estetycznej a kosmetolog – jakie są różnice?
Czy kosmetolog ma prawo do wykonywania procedur z obszaru medycyny estetycznej? Ministerstwo Zdrowia sprzeciwia się takim praktykom. Kosmetolog to osoba, która ukończyła studia wyższe z zakresu kosmetologii lub ochrony zdrowia. Kwalifikacje te nie uprawniają jednak do wykonywania zawodu lekarza i udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym przeprowadzania inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.
Wymogi prawne dotyczące gabinetów medycyny estetycznej
Zanim otworzysz własny gabinet medycyny estetycznej musisz poznać szczegółowe wymogi formalno-prawne dotyczące placówek, w których świadczone są usługi medyczne. Zabiegi powinny być przeprowadzane w specjalnie wydzielonych, nieprzechodnich pomieszczeniach. Dla personelu i pacjentów potrzebne są pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Niezbędne są także miejsca do przechowywania wyrobów kosmetycznych i produktów medycznych oraz przestrzeń do składowania odpadów medycznych. W gabinecie nie może zabraknąć specjalistycznego urządzenia do sterylizacji narzędzi, blatu na materiały skażone, blatu na czyste materiały i dezynfektora.
Prowadzenie własnego gabinetu wymaga zadbania także o inne kwestie. To np. zakup mebli i wysokiej jakości wyposażenia. Potrzebna też będzie sprawdzona hurtownia kosmetyczna, która dostarczy nie tylko urządzenia stosowane w gabinetach, ale też moduły do zabiegów, specjalistyczne igły, artykuły higieniczne itp.
Regulacje prawne dotyczące tego, kto może wykonywać świadczenia z zakresu medycyny estetycznej oraz jakie warunki musi spełniać gabinet, służą przede wszystkim bezpieczeństwu pacjentów. Osoby, które chcą zawodowo zajmować się zabiegami estetycznymi, powinny starannie się z nimi zapoznać.
- Zewnętrzny materiał partnerski