Tworzenie dedykowanego miejsca pracyWażne jest, aby stworzyć dedykowane miejsce do pracy w domu, ponieważ nie będziesz mieć oddzielenia od biura, które ma wiele osób. Może to być twój salon, domowe biuro lub szopa na podwórku - tak naprawdę nie ma to znaczenia, o ile jest to dedykowane miejsce do pracy, a nie miejsce, w którym robisz inne rzeczy. Pomoże to oddzielić pracę od innych zajęć, a także ograniczy rozpraszanie uwagi. Wybierz miejsce, które ma dobre oświetlenie i jest wolne od czynników rozpraszających uwagę, takich jak zwierzęta domowe lub dzieci. Spróbuj znaleźć miejsce z dala od źródeł hałasu, takich jak drogi o dużym natężeniu ruchu lub głośni sąsiedzi. Możesz również użyć słuchawek z redukcją szumów, aby zablokować dźwięk podczas pracy.

Ustalanie granic

Praca zdalna różni się od pracy w biurze ze względu na brak fizycznej separacji pomiędzy pracą a życiem osobistym. W związku z tym ważne jest ustalenie granic między pracą a życiem prywatnym, aby nie rozpraszały cię sprawy niezwiązane z pracą. Jest to szczególnie ważne, gdy zaczynasz pracę w domu, ponieważ na początku łatwo jest się rozproszyć przez sprawy niezwiązane z pracą. Ustalenie konkretnego czasu zakończenia pracy może na przykład pomóc w uniknięciu pracy poza wyznaczonymi godzinami pracy. Może to również zapobiec zabieraniu pracy ze sobą do domu i wypaleniu się.

  • Innym sposobem na wyznaczenie granic jest fizyczne oddzielenie pracy od spraw pozazawodowych, np. utrzymywanie biurka w czystości i porządku, posiadanie czystego komputera i przechowywanie dokumentów związanych z pracą w osobnym folderze.
  • Możesz również korzystać z narzędzi, które pomogą Ci wyznaczyć granice i zarządzać swoim czasem, np. blokować strony, które Cię rozpraszają i korzystać z narzędzi, które pomogą Ci skupić się na zadaniach.

Planowanie przerwy

Praca zdalna znacznie różni się od pracy w biurze, ze względu na brak fizycznego oddzielenia pracy od nie-pracy. W związku z tym ważne jest robienie przerw, zwłaszcza gdy czujesz się wyczerpany lub gdy pracujesz przez jakiś czas. Przerwy mogą pomóc zmniejszyć stres, poprawić produktywność i zapobiec wypaleniu zawodowemu. Mogą również pomóc w wpadaniu na świeże pomysły i zwiększyć kreatywność, co jest szczególnie ważne, gdy pracujesz nad skomplikowanymi zadaniami. Choć nie ma sztywnych reguł dotyczących częstotliwości przerw, dobrze jest robić je co kilka godzin. Jeśli czujesz się przytłoczony lub wyczerpany, nawet jeśli nie robisz sobie przerwy, pomocne może być zrobienie krótkiej przerwy, aby zebrać myśli i naładować się.